Menu
School Logo
Language
Search

Staff

Staff List and Responsibilities

Senior Leadership Team

Head teacher – Danielle Owens

Deputy Head teacher – Lucy Hollyman

 

Teaching and Learning Leader

KS1 Pastoral Lead

Phonics and Early Reading Lead

Attendance

DSL

ECT Induction Tutor

Y1 Job share

Assistant Head teacher – Fiona Barrow

 

Teaching and Learning Leader

KS2 Pastoral lead

English/EAL Lead

Mental Health Lead

DSL

Apprentice mentor

Y5 Job Share

Year

Class

Teacher/LSA/1:1

Responsibility

N

Caterpillars (2-3 year-olds)

LSA

Tammy Quinn

Dee Harris/Annabelle Kumm

EYFS Lead

Parental involvement Lead

N

Ladybirds (3-4 year olds)

LSA

Tammy Quinn

Lesley Allen/Jo Delaney/Janine Barry

YR

Butterflies

LSA

Sarah Pritchard

Sue Webb

 

YR

Bumblebees

LSA  1:1 LSA

Christy White

Jen Drury Roz Kelly 1:1 / Diana Doble 1:1

 

Y1

Foxes

LSA

Lucy Ferrin

Debbie Walker

Music Lead

Year 1 Continuous Provision Lead

Y1

Otters

LSA  1:1 LSA

Sasha Halewood-Dodd/Lucy Hollyman

Vicky Cousins, Nicky Harper 1:1

 

Y2

Woodpeckers

LSA  1:1 LSA

Jon Dale

Karen Brewer, Rusty Putt 1:1

Maths Lead

Y2

Kingfishers

LSA

Louise Pearce

Madhavi Shelar

 

Y3

Sapphire

LSA

Cher Fay

Elaine Frewin

Langauges Lead and D.T Lead

Y3

Amethyst

LSA

Judith Pfende

Tonia Keeping

Inclusion and Diversity

Outdoor Learning

Y4

Onyx

LSA  1:1 LSA

Matt Keeble

Shona Brooks/Karen Lennard 1:1 (AM)

Beth Parker 1:1 (PM)

SMSC and PSHE Lead

Pupil Voice

Y4

Pearl

LSA  1:1 LSA

James Atkin

Hannah Clayton (AM)/Kelly Greene (PM) Leslie Ratcliffe 1:1

 

Y5

Emerald

LSA  1:1 LSA

Becky Howson

Karen Hardy/ Beth Parker 1:1 (AM)  

 

Y5

Topaz

LSA 

Kate Norman/Fiona Barrow

Jane Buckley

Foundation Curriculum Leader

RE Lead/ History Lead 

Y6

Turquoise

LSA 

Jenna Thain

Kim Jubert

PE Lead

Y6

Opal

LSA  1:1 LSA

Grace Fletcher

Sarah Wells/Julie Johnson 1:1

Computing Lead

PPA

Whole School

Natalie Russell

Science Lead

PE

Whole School

Tyler Apps

Sports Coach

Phonics

Year 1 and 2

Molly Etherington (Maternity leave)

Art Lead

 

 

Mel Spencer (Maternity leave)

Geography Lead

Hearing Impaired Unit

Teachers of the Deaf

Communicators

Louise Russell

Julia Brown

Wendy Langley

Zoe Robinson

Lucinda Cox

Sue Macarthy

Sheryl Wild

SEN

SENCo

Natasha Johnson (Works Monday – Wednesday day) 

SENCo Assistant 

Liz Illet

Speech and Language

Charlene Parker

Pastoral Roles

Family Support Worker

Becky Morgan

ELSA staff

Hannah Clayton, Janine Sadler

Other Roles

IT technician

Ruth Ashton

Librarian

Karen Brewer

Lunchtime Supervisory Assistants

Karen Lennard, Sue Merryweather, Charlene Parker, Louise Elsotn, Diana Doble, Roz Kelly

Office staff

Business Manager

Hannah Palmer

Office Staff

Lorrie Pike, Kerry Harrington, Alison Ashley

Site staff

Jackie Skipp

Steve Chaffe

 

Top